Google+ czytelnicy

piątek, 24 lutego 2017

Pruski leib regiment 1813 / Prussian leibreiment infantry 1813

    Obiecany, choć trochę spóźniony dzisiejszy wpis poświęcony pruskiemu leib regimentowi. Pierwsza i najważniejsza rzecz: leib regiment i gwardia piesza w armii pruskiej to NIE TO SAMO. Podkreślam to, gdyż sam na początku właśnie tak uważałem. Gwardia to gwardia, a leib regiment to inaczej 8 pułk piechoty lub 1 pułk brandemburski. Pułk zaliczany do piechoty liniowej, lecz ze wszystkich liniowych najbardziej prestiżowy doborowy. Trochę odpowiednik grenadierów pawłowskich w armii rosyjskiej (do czasu włączenia tychże do gwardii w 1813 roku). Składał się z 2 batalionów muszkieterów, 1 batalionu fizylierów i jednego grenadierów. Ten ostatni w trakcie kampanii 1813 był odesłany do brygady Steinmetza wraz z 3 innymi batalionami grenadierskimi.
  Co wyróżniało ich umundurowanie na tle gwardii i zwykłych pułków piechoty? Tak na prawdę bardzo nie wiele. Dzięki pomocy Fromholda wiem, że nie mieli na kołnierzach i mankietach belek gwardyjskich, od piechoty liniowej różnił ich przede wszystkim emblemat na ładownicy - była to złota, pięcioramienna gwiazda (u gwardzistów była szecioramienna, srebrna, umieszczana również na czakach). Fakt, że w pruskiej armii popularny był zwyczaj noszenia czak w pokrowcach nie ułatwia sprawy.
 By odróżnić ich od zwykłych pułków piechoty postanowiłem dać im odkryte czaka z charakterystyczną kitą oraz pomalować im spodnie na biało. Białe spodnie w trakcie kampanii są tematem dyskusyjnym, jednak dobrze wyróżniają się na stole - od razu widać z jaką jednostkoą mamy do czynienia. Użyłem figurek prusaków od hata ( z 3 zestawów - w marszu, w akcji i grupy dowodzenia) dając im główki piechoty rosyjskiej hata na 1805 rok (ze względu na kitę). Elementy dobrze pasują ze sobą pod względem wielkości. Figurki Prusaków od revela były już do rosyjskich główek za małe. By odróżnić fizylierów od muszkieterów, pierwszych dałem w pozach marszowych, drugich w pozach strzeleckich. Trzeba też pamiętać o czarnych pasach ładownic i tornistrów u fizylierów.
  Przejdźmy zatem do zdjęć, za których jakość przepraszam, ale w danej chwili telefonem nie byłem w stanie zrobić lepszych.

Grenadier leib regimentu jako wzór dla reszty. Różnice w formacjach tylko w emblemacie i kolorach naramienników.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Fromholda.

cały pułkmuszkieterzy


fizylierzywidok od tyłu

Pułk niebawem doczeka się również sztandaru. Można go znaleźć tu:
http://warflag.com/napflags/flaghtml/pr1808_2.htm

2 komentarze:

  1. Bardzo ładni. Kiedy kolejne modele?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki. Kolejka gotowych i czekających na publikację już długa, tylko czasu mało...

    OdpowiedzUsuń