Google+ czytelnicy

niedziela, 16 lipca 2017

Młoda Gwardia Cesarska 1809 / Imperial Young Guard 1809

    Kontynuując prace nad projektem Wagram pragnę dziś przedstawić dywizję Młodej Gwardii, którą w bitwie dowodził baron Philibert Jean-Baptiste Curial.
    Sama formacja została powołana dekretem z 16 stycznia 1809 kiedy Napoleon dokonał podziału gwardii na młodą i starą. Początkowo składała się ona z istniejących już pułków Fizylierów Strzelców i Fizylierów Grenadierów, a także nowo utworzonych pułków Tyralierów Strzelców oraz Tyralierów Grenadierów.
Z czasem coraz bardziej ją rozbudowywano i stała się najliczniejszą formacją  gwardii. Często była siłą rozstrzygającą losy bitew. Można zaryzykować stwierdzenie, że pod względem wykorzystania w bitwach odpowiadała dywizjom grenadierskim, które posiadały  np. Rosja czy Austria.
    W samej bitwie pod Wagram dywizja Młodej Gwardii nacierała wraz z  "Kolumną Macdonalda"  na austriackie centrum, ponosząc wysokie straty od silnego ognia artyleryjskiego..
Od tej pory brała ona, udział we wszystkich napoleońskich kampaniach, często uczestnicząc aktywnie w wielu bitwach, w przeciwieństwie do Starej Gwardii, która najczęściej pozostawała w odwodzie.
Poniższe oddziały wykonałem z figurek zestawu Italeri 6002 , gdyż ze względy choćby na 2 ladewerki czy posiadane tasaki niespecjalnie nadają się one na piechotę liniową, natomiast po niewielkich konwersjach pasują idealnie do Młodej Gwardii. Najważniejszą konwersją było dodanie kit do czak, których kolor był jednym z wyróżników formacji. Wśród tyralierów warto zwrócić uwagę na granatowe rabaty, można ich też wyróżnić od fizylierów przez domalowanie czarnych kamaszy pod kolano. Z kolei grenadierów od strzelców odróżnia kolor kit i epoletów a także białe paski po bokach czaka.

Tyralierzy Strzelcy Piesi / Tirailleurs-Chasseurs


Tyralierzy Grenadierzy / Tirailleurs-Grenadiers

Fizylierzy Strzelcy Piesi / Fusilier Chaseur

Fizylierzy Grenadierzy / Fusilier Grenadier 

Widok całej dywizji pod dowództwem barona Curiala.

Pod bezpośrednim nadzorem samego Cesarza. Gotowi do natarcia.


2 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis i zdjęcia. Malowanie figurek klasa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coraz lepiej to wygląda. Rób foty z większej odległości, abyś złapał ostrość także na dalszy plan. Albo zrezygnuj z drugiego planu. Musze przyznać, że malownicze te foty wyszły. Przyłóż się do kokard. :P

    OdpowiedzUsuń